Logo

LOGO2016_beztla (1)Na pierwszy rzut oka, drogi Czytelniku, logo Studenckiego Koła Naukowego Młodych Menedżerów może wydawać Ci się nie do końca zrozumiałe. Widzisz przed sobą trzy figury, wyglądające niczym żywcem wyjęte z szachownicy, w dodatku nie w jednolitych kolorach z dumnie brzmiącym napisem u podstawy. Czemu środkowy „filar” jest w bieli, natomiast pozostałe mają czarne zabarwienie? Co oznaczają te podniosłe słowa? Już spieszymy z wyjaśnieniami.

Studenckie Koło Naukowe Młodych Menedżerów jest organizacją studencką, działającą w nauce zwanej Zdrowiem Publicznym. Owy kierunek studiów skupia się na wielu aspektach związanych ze zdrowiem. Nie jest to jednak nauka stricte medyczna. Zdrowie Publiczne jest nauką towarzyszącą, ściśle współpracującą z Medycyną. Zagadnienia ZP związane są, najogólniej ujmując, z aspektami promocji zdrowia oraz zarządzaniem w ochronie zdrowia. SKNMM skupia się w swojej działalności na tej drugiej części Zdrowia Publicznego, czyli tej związanej z zarządzaniem. Menedżer (z ang. manager) to osoba zajmująca się realizacją procesu zarządzania, czyli planowaniem, organizowaniem, motywowaniem oraz kontrolowaniem. Menedżer ochrony zdrowia jest osobą reprezentującą te zadania w systemie opieki zdrowotnej (kiedyś w służbie zdrowia). Stąd, Czytelniku, powinieneś już zrozumieć co oznaczają słowa: Studenckie Koło Naukowe Młodych Menedżerów i dlaczego nasza organizacja przybrała właśnie taką nazwę.

Przejdźmy teraz do samego logo. Spójrz na nie raz jeszcze, drogi Czytelniku. Czy po zapoznaniu się z wyjaśnieniem nazwy naszego Koła zrobiło się nieco jaśniej niż na początku? Myślę, że tak. Trzy figury nie są wcale pionkami do gry w szachy. Przedstawiają one ludzi, a właściwie zespół ludzi. Nie bez powodu widzisz przed sobą trzy osoby. Dwie osoby to po prostu para, natomiast trzy osoby tworzą zespół, w którym funkcjonują nie tylko typowe przedsiębiorstwa, ale również organizacje medyczne. Pewnie zauważyłeś już Czytelniku, że osoby przedstawione na naszym logo są „ubrane” w garnitury, czyli typowy strój kojarzony z menedżerami reprezentującymi różne branże, w tym branżę medyczną. Czemu zatem osoba w środku różni się od pozostałych? Tutaj właśnie następuje przenikanie się Zdrowia Publicznego z Medycyną. Jak pewnie wiesz lekarze, pielęgniarki i położne noszą „mundurki” w kolorze białym (stąd też określa się ich mianem białego personelu). Kolor biały jest też kojarzony właśnie z ochroną zdrowia. Dodatkowym wyznacznikiem branży medycznej jest jej symbol, w „ubiorze” osoby ustawionej w środku. Wspomnianym symbolem jest Laska Eskulapa (lub Laska Asklepiosa), która od zarania dziejów symbolizuje naukę jaką jest Medycyna.

Wszystko zaczyna już być zrozumiałe, prawda? Zapytasz pewnie teraz jeszcze, dlaczego osoby nie stoją na równi ze sobą tylko są usytuowane pod kątem do siebie. Spójrz na złote półkole, na którym stoją wszystkie osoby. Jest ono dopełnieniem symboliki zespołu, działającego na jednym „poletku”. Wspomnianym poletkiem są tutaj podmioty lecznicze (np. szpital, przychodnia specjalistyczna, czy poradnia podstawowej opieki zdrowotnej), w których menedżerowie ochrony zdrowia współpracują z białym personelem. Dlaczego osoba w białym stroju jest, niejako, wywyższona ponad pozostałe? Ponieważ, głównym celem nauk związanych ze zdrowiem jest dobro pacjenta, dbałość o jego zdrowie oraz pomoc w odbudowaniu jego sprawności po przebytej chorobie.

Mam nadzieję, drogi Czytelniku, że w sposób wyczerpujący i rozwiewający wszelkie wątpliwości wytłumaczyliśmy Ci co oznacza logo naszej organizacji oraz jej nazwa. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że zrozumiałeś misję i wagę Zdrowia Publicznego we współpracy z Medycyną.

Bartłomiej Witych,
Członek Studenckiego Koła Naukowego Młodych Menedżerów

Reklamy